![](https://static.wixstatic.com/media/0e059f_1242f95c2ff946569e5337383aff57b1~mv2.jpg/v1/fill/w_96,h_74,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/0e059f_1242f95c2ff946569e5337383aff57b1~mv2.jpg)
Με το βραβείο ‘Κάρολος Κουν’ τιμήθηκε την περασμένη Δευτέρα η Βεροιώτισσα ηθοποιός και σκηνοθέτιδα, Σοφία Καραγιάννη, στην κατηγορία Διεθνούς Θεατρικού Ρεπερτορίου, για το έργο του Αλμπέρ Καμύ ‘Η Πανούκλα’.
Η τελετή βράβευσης έγινε στο εμβληματικό Δημοτικό Μουσικό Θέατρο ‘Μαρία Κάλλας’.
Η Σοφία Καραγιάννη είναι επίσης θεατρολόγος, σκηνογράφος, ενδυματολόγος. Γεννήθηκε και μεγάλωσε στη Βέροια. Είναι απόφοιτος της Δραματικής Σχολής ‘Βεάκη’ και του Τμήματος Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου.