![](https://static.wixstatic.com/media/0e059f_574a321389054fd8b5f393f8699c8428~mv2.jpg/v1/fill/w_135,h_88,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/0e059f_574a321389054fd8b5f393f8699c8428~mv2.jpg)
Την Κυριακή 11 Ιουνίου στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό του Αγίου Λουκά του Ιατρού στην Ιερά Μονή Παναγίας Δοβρά Βεροίας τελέστηκε λαμπρό Πολυαρχιερατικό Συλλείτουργο για την εορτή της οσιακής κοιμήσεως του Θαυματουργού Αγίου.
Χοροστάτησε στον Όρθρο, προεξήρχε στη Θεία Λειτουργία και κήρυξε τον θείο λόγο ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σερβίων και Κοζάνης κ. Παύλος και συμμετείχαν ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ελασσώνος κ. Χαρίτων και ο Ποιμενάρχης μας, Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων.
Στο τέλος τελέστηκε το καθιερωμένο ετήσιο μνημόσυνο του κατά σάρκα αδελφού του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου μας κ. Παντελεήμονος, μακαριστού Μητροπολίτου Σταυροπηγίου κυρού Αλεξάνδρου, ο οποίος εκοιμήθη στις 10 Ιουνίου του 2016.
Το Ιερό Αναλόγιο διακόνησε ο μουσικολογιώτατος κ. Ιωάννης Χασανίδης μετά χορού Ιεροψαλτών, ενώ κατά τη διάρκεια της Θείας Λειτουργίας τέθηκαν σε προσκύνηση τα χαριτόβρυτα Ιερά Λείψανα του Αγίου Λουκά που αποθησαυρίζονται στην Ιερά Μονή.
Οι εκδηλώσεις πρόκειται να κορυφωθούν το απόγευμα με τον Μεθεόρτιο Εσπερινό, την Ακολουθία των Εγκωμίων του Αγίου Λουκά και την Ιερά Λιτανεία.
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Παντελεήμων στην προσφώνηση του ευχαρίστησε τους Αγίους Αρχιερείς που λαμπρύνουν την Ιερά Πανήγυρη, αναφέροντας μεταξύ άλλων: Στήν ἀναρίθμητη πληθύ τῶν ἁγίων, τῶν ἐν οὐρανοῖς πρωτοτόκων τέκνων τῆς Ἁγίας μας Ἐκκλησίας, ἀνάμεσα σέ ἐκείνους οἱ ὁποῖοι τόν δρόμον ἐτέλεσαν καί τήν πίστιν ἐτήρησαν, κατά τόν λόγο τοῦ ἁγίου ἐνδόξου πρωτοκορυφαίου ἀποστόλου Παύλου, τοῦ ἱδρυτοῦ τῆς τοπικῆς μας Ἐκκλησίας, ξεχωρίζουν σήμερα καί τιμῶνται ἰδιαιτέρως δύο ἀπόστολοι, ὁ ἅγιος ἀπόστολος Βαρθολομαῖος, ἐκ τῶν δώδεκα μαθητῶν τοῦ Κυρίου μας, καί ὁ ἅγιος ἀπόστολος Βαρνάβας, ἐκ τῶν ἑβδομήκοντα, ὁ συνεργάτης καί συνέκδημος στήν ἀρχή τῆς ἀποστολικῆς του πορείας τοῦ οὐρανοβάμονος ἀποστόλου Παύλου.